NÜB Közgyűlés 2023

Írta: Super User on . Beküldve: Beszámolók

„Olyan emlékezetpolitika kell, hogy egyszer mindenki szembesüljön a rémtettekkel”  

– A holokauszttúlélők és azok közvetlen leszármazottai még igénylik, hogy emlékezzünk, de mások részéről sajnos egyre formálisabbak ezek az események – hangzott el a „NÜB” Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete minap megtartott közgyűlésén. Az ülésen dr. Schiffer János elnök beszámolt a 2022-ben végzett munkáról, a tavalyi költségvetés teljesüléséről és az idei büdzsé tervezetéről. Napirenden kívül Csepeli György és Papp Richard adott tájékoztatást a holokauszt magyarországi helyi emlékezetéről szóló kutatásról. 

A NÜB Elnökségének pénzügyi beszámolója az Egyesület 2022. évi tevékenységéről, javaslat a 2023. évi költségvetésre

Írta: Super User on . Beküldve: Beszámolók

A NÜB Elnökségének pénzügyi beszámolója az Egyesület

2022. évi tevékenységéről, javaslat a 2023. évi költségvetésre

Egyesületünk fő, Alapszabályban meghatározott célja a nácizmus üldözötteinek, a faji előítéletek érintettjeinek, áldozatainak képviselete, aktív támogatása, a hagyományok ápolása belföldön és külföldön.

Tevékenységeinket továbbra is ezekre a célokra építjük.

2022-ben munkánkat több tekintetben is nehezebb helyzetben kellett folytatnunk. Egyrészt a koronavírus járvány miatti hosszú lezárás, kényszerű távolságtartás miatt jelentősen csökkenteni kellett a személyes érintkezések, találkozók számát, és ezt csak lassan és részben lehetett újraindítani. Az online kapcsolattartás idősebb tagjainkkal –az Egyesület alapítóival – nehézkes; programjainkon közülük egyre kevesebben tudnak részt venni. Az Egyesület székhelye, a NÜB Iroda is új helyre költözött, a bezárás-újraindítás kihívást jelentett munkatársainknak, de önkénteseinknek és a segítségért hozzánk fordulóknak, a túlélőknek és hozzátartozóknak is.

A NÜB 2022. évi gazdálkodása

Az Egyesület pénzügyi helyzete 2022-ben (ld. 1 sz. melléklet) kiegyensúlyozott volt. Ezt fontos eredménynek tekintjük, mert a rendszeres támogatások összege évről-évre kevesebb (különösen, ha az inflációt is figyelembe vesszük), és a támogató szervezetek döntései általában csak a tárgyév első hónapjaiban születnek meg. Ezért a közgyűlési anyagok elkészítésekor, illetve az év első felében megvalósítandó programok szervezésénél jelentős a bizonytalanság. Az Elnökség folyamatosan figyelemmel kíséri és igénybe is veszi az egyéb, konkrét projektekre vonatkozó pályázati lehetőségeket, azonban erőfeszítéseink sokszor eredménytelenek. Ezért a tervezésben és a kiadásokban is indokolt az óvatosság.

Különösen bizonytalan volt a helyzet a 2022. pénzügyi év tervezésének időszakában, amelynek költségvetését a NÜB 2022. február 26-i közgyűlésén fogadta el. Még nehezen volt körvonalazható, milyen elmaradt és új programokat lehet megvalósítani, mely korábbi támogatásokat lehet felhasználni. (ld. 1 sz. melléklet).

A csaknem tíz millió forintos bevétel a tervezettet meghaladta, annak ellenére, hogy működésre a reméltnél valamivel kevesebbet kaptunk. Ugyanakkor mintegy hárommillió forint érkezett a Németországgal Szembeni Zsidó Anyagi Követeléseket Benyújtó Konferenciától (Claims Conference). Ezt korábban pályázati úton nyertük el a NÜB digitális adattárának kialakítására, utólagos finanszírozással.

A Maximilian Kolbe Alapítványtól tagjaink kaptak támogatást.

A tagdíjbevételek több mint 700 ezres összege is meghaladta a tervezettet, elsősorban azért, mert sokan pótlólagosan 2022-ben fizették be az előző évi tagdíjukat is, amikor már mód nyílt a személyes találkozásokra. 

Csaknem 300 ezer forintos bevétele származott 2022-ben az Egyesületnek a NÜB által 2021-ben kiadott „A vészkorszak árvái – A magyarországi zsidó árvaházak és gyermekotthonok emlékezete” című könyv eladásából.

A kiadásaink kisebbek voltak a költségvetésben tervezettnél. 

Ennek alapvetően az az oka, hogy a Horthy-ligeten fogvatartottak és elhurcoltak emlékművét egyelőre sajnos nem sikerült felállítani az engedélyeztetési eljárás elhúzódása miatt. Az ügy a NÜB számára kiemelt fontosságú, saját forrásból kívántuk megvalósítani (támogatást 2022-ben nem kaptunk rá, bár pályáztunk), amihez a közgyűlés egyhangú hozzájárulását adta.

Az internálótábor a Csepel szigeten működött. Több száz zsidót tartottak itt fogva, kényszermunkán, köztük a kor neves újságíróit, szerkesztőit, jogászait, kritikusait. A foglyokat több transzportban deportálták haláltáborokba, sokan közülük, óvóhely nélkül, bombatámadásokban vesztették életüket.

Az Emlékutakra fordított kiadások (1,1 millió forint) tartalmazzák a NÜB által fedezett közlekedési költségeket, utasbiztosítást, autópálya díjakat, az emlékhelyeken elhelyezett virágok, koszorúk költségét, stb. Erre valamivel többet fordítottunk, mint amennyit terveztünk, bár így sem tudtunk mindenhová eljutni, ahol korábban már megemlékeztünk. Elhelyeztük a megemlékezés virágait Sátoraljaújhelyen a börtönlázadás mártírjainak sírkertjében, Bergen-Belsenben, Dachauban a koncentrációs tábor felszabadulásának évfordulóján, a szolnoki cukorgyári gyűjtőtábor helyén tartott megemlékezésen, Kőszegen, és természetesen ismét a NÜB tagok népes csoportja vett részt Mauthausenben a többnapos emlékünnepségen. Részt vettünk a Páva utcai, Dohány utcai és a Vizafogói megemlékezéseken.

A legnagyobb, 2022-ben 3 milliós költségű, többéves, kiemelt jelentőségű projektünk a magyar holokauszt túlélők digitális adattára (nagyrészt céltámogatásból, részben saját forrásból). Az adattár segítségével a korábban papíron, nehézkesen hozzáférhető aktákban, sérülékeny kartotékokban tárolt adatok digitálisan is elérhetőkké váltak. Alapját a 41 ezer darab sorszámozott „NÜB Üldöztetési Igazolások” kartonrendszer és időközben előkerült 10 ezer papíralapú dokumentáció alkotja. Az adattár számos szenzitív és fokozottan szenzitív besorolású adatot is tartalmaz (a személyi információkon túl pl. az 1944. évi lakcímet, annak a gettónak és védett háznak a címét, ahol a túlélő tartózkodott, a deportálások, a munkaszolgálatok helyét, a koncentrációs táborokat, a velük együtt deportáltak sorsát, a felszabadulás, a hazatérés helyét és idejét, az esetleges gyógykezelés helyét).

Az oktatási költségek, az informatikai szolgáltatások 440 ezer forintos költsége is nagyrészt ehhez a projekthez, illetve az irodai költözéshez és újrainduláshoz kapcsolhatóak.

Az Iroda jelentős „projektje” volt ugyanis, hogy a Tüköry utcából a Bajza utcába költöztünk. A működési költségeket megnövelték a költözéssel kapcsolatos kiadások, beszerzések, és hogy az új székhelyünkön az előző évinél 840 ezerrel nagyobb, 2 millió 700 ezer forintos bérleti díjat kell fizetni. Ezen túl az Iroda napi működési költségei a tervezett szintet nem haladták meg, sőt az alatt maradtak, annak ellenére, hogy a munka a költözés időszakában is folyamatos, a segítségnyújtás, az ügyfelek fogadása zökkenőmentes volt. Munkatársaink hétfőnkénti félfogadás mellett állandó telefonos kapcsolattartást biztosítanak. Ennek fenntartásához, esetleges bővítéséhez a jövőben a NÜB tagoktól is segítséget várunk.

Összességében az Elnökség a NÜB gazdálkodását 2022-ben kiegyensúlyozottnak tartotta. A folyó kiadások valamelyest meghaladták a tervezettet, de az eltérés jóval kisebb lett a vártnál a Horthy-ligeti emlékhely létrehozásának elmaradása miatt, amelyet a 2023. évi költségvetés keretében továbbra is meg kívánunk valósítani. A különbözetet a NÜB saját forrása, illetve lényegében az előző években kapott, még fel nem használt támogatások kerete fedezte.

Javaslat a NÜB 2023. évi költségvetésére


A 2023. év költségvetésének tervezésekor a NÜB elnöksége következő alapelveket vette figyelembe

  1. A korábbi programjainkat fenn kell tartani, sőt kívánatos szélesíteni a résztvevők létszámát és tartalmát tekintve is. Ehhez azonban további segítőtársakra van szükség. Kérjük tagjainkat, amennyiben lehetőségük, kapacitásuk van aktívan bekapcsolódni az Egyesület életébe, azt jelezzék az Elnökségnek. Szívesen fogadunk új programjavaslatokat, különösen, ha az ajánlatban van elképzelés a kivitelezés módjára is.
  2. Kiemelt fontosságúak
  • segítségnyújtás a holokauszt túlélőknek és hozzátartozóiknak;
  • a NÜB által kezdeményezett és szervezett megemlékezések, emlékutak;
  • a Horthy-ligeti emlékhely megvalósítása;
  • második és harmadik generáció bevonása programjainkba.
  • A finanszírozási feltételek tovább romlottak, ezért a tervezés során az eddigieknél is indokoltabb óvatosságra, biztonságra törekedni.

Az Elnökség 2023. évi költségvetésre vonatkozó konkrét javaslata a következő (ld. 2. sz. melléklet).


2023-ban kisebbek lesznek a bevételeink, mint az előző évben: 7 millió forintra számíthatunk a folyó évre elnyert pályázatokból, tagdíjakból és egyéb bevételekből, amelyet kiegészíthet az előző évben fel nem használt támogatásokból elkülönített 7 450 ezer forintos keretösszeg. (Emlékeztetőül: a Claims Conference-től várt 2 és fél milliós összeg ténylegesen nem gyarapítja az Egyesület 2023. évi büdzséjét, az előző években megvalósított projektünk utólagos finanszírozását szolgálja.) 

2023-ra a Mazsök-től működésre 4 millió forintot kapunk, jóval kevesebbet a kért, sőt a tavalyi támogatásnál is. Az emlékutak finanszírozására 1 millió forinttal pályáztunk, de pályázatunkat a Mazsök kuratórium nem fogadta el, döntését nem is indokolta. Levelet írtunk a Kuratórium elnökének, kérve magyarázatát, és további lépéseket is teszünk újabb anyagi forrásokért, de egyelőre a költségvetésbe a tavalyinál jóval kisebb összegeket tudtunk beállítani.

A Mazsihisz 0,5 millió forinttal támogatja egyesületünket.

Bízunk benne, hogy a tagdíj 2023-ban legalább az előző, aktuális évre befizetett 400 ezres szinten realizálódik. A magánemberektől érkezett adományok összege valószínűleg csökkenni fog, mert tavaly sokan „A vészkorszak árvái – A magyarországi zsidó árvaházak és gyermekotthonok emlékezete” című könyvhöz adtak támogatást.

A programok költségeinek emelkedésével számolunk részben azok bővülése, részben a jelentős infláció miatt. 

Szándékunk szerint 2023-ban nagyobb létszámban, több emlékhelyre jutunk el, és figyelemmel kell lenni a megnövekedett közlekedési költségekre is. Ezért az emlékutakra több mint kétszer annyit, 2 millió 300 ezer forintot tervezünk, mint amennyi az előző évi kiadásunk volt, de ez az összeg nagymértékben függ attól, sikerül-e e célra további támogatásokat szerezni.

A Horthy-ligeti projektünk idei megvalósulásával is számolunk, egyelőre 5 milliós kerettel.

Az adatok, dokumentumok digitalizációja lezárult, 2023-ban próbafuttatásokra, az adatok tisztítására, korrekcióra került sor, valamint annak a rendszernek a kidolgozására, milyen módon adhatók át kutatási célra az adatbázisok a szenzitív, személyes információk maximális védelme mellett. E feladatok költségei az Iroda kiadásai, az igénybevett szolgáltatások között jelennek meg.

A személyi kiadásokhoz kapcsolódóan figyelembe kell venni, hogy a KATA megszűnése miatt a NÜB-nek dolgozó szakértőknek új számlázási-adózási formát kell választaniuk. Ezért a működési költségek, bérek, szolgáltató díjak érzékelhető emelkedésével kell számolni.

2 millió 800 ezer forintra növekedik az irodabérlés díja. 

Fontos feladatunknak tartjuk a NÜB honlapjának megújítását, folyamatos működésének biztosítását, melyen keresztül könnyebben el tudnánk érni a fiatalokat, ismerkedjenek céljainkkal, munkánkkal, kapcsolódjanak programjainkhoz. Erre is benyújtottuk pályázatunkat, de azt – hasonlóan az emlékutakhoz - elutasították.

Összefoglalva: a 2023-as év rosszabb támogatási feltételekkel indul, mint a korábbi évek, a kiadások – és a költségek brutális emelkedése – sajnos az Egyesület tartalékait is jelentős mértékben apasztják. Ezért az itt feltüntetett kiadások maximumnak tekinthetőek, amelyeket nem léphetünk túl, sőt további költségcsökkentő lépésekre lesz szükség.

Terveink megvalósítása azt is feltételezi és eredményezi, hogy a NÜB Egyesület továbbra is közösségként, jó programokkal működik. Ebben változatlanul számítunk az Iroda munkatársainak áldozatos munkájára, a velünk dolgozó szakértőkre, az Elnökség és tagjaink önkéntes munkájára.



Budapest, 2023. április 24.


(Dr. Schiffer János)

elnök